Cemil Meriç Biyografisi

Cigdem Biyografiler 22.Eki.2019 4 görüntülenme 0 yorum

cemıl merıc

 

Cemil Meriç Biyografisi

 

     Merhaba değerli okuyucularımız,edebiyatımızın sosyolojı alanında pek çok çalışmalar yapmış, Fransızca dan dılımıze cevırıler yapmıs bır sanatcısı olan Cemil Meriç i tanıtacağiz.

    12 Aralık 1916’da Hatay Reyhanlı’da doğan sanatçı, Hatay Lisesi’ni bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girmesine rağmen öğrenimini tamamlayamadan Hatay’a dönmüştür. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, Tercüme Kalemi’nde reis muavinliği yaptıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiştir. Fransızca öğretmenliği yapmış ve 1955’te görme yeteneğini kaybetmiştir. Fakat öğrencilerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürmüştür. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi’nden emekli olan sanatçı 13 Haziran 1987 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Edebi Kişiliği:
 • Son dönem Türk düşünce hayatının en önemli isimlerindendir.
 • 1928 yılında Yeni Gün gazetesinde çıkan yazısıyla edebi hayata atılan yazar, çok çeşitli dergilerde birçok yazı yazmış ve onlarca kitaba imza atmıştır.
 • İyi derecede Fransızca bilen ve Fransızcadan birçok tercüme yapan Cemil Meriç, Doğu ve Batı’yı çok iyi tanımış, Batı medeniyetinin temellerini araştırmıştır.
 • Eserlerinde sosyolojiden felsefeye, tarihten edebiyata birçok alanda düşüncelerine yer veren sanatçı dil konusuna da büyük önem vermiş ve dilin bir milletin özü olduğunu savunmuştur.
 • Yazdığı eserlerini etkileyici bir üslup ve çarpıcı bir dille kaleme almış olan yazar, birçok araştırmacıya özgün düşünceleri ile kaynaklık etmiştir.
 • Makale, deneme, inceleme ve araştırma ile tanınan bir yazardır
 • Yapıtlarında Doğu-Batı kültür hazinelerinin zengin ayrıntılarına yer vermiştir.
 • Sosyoloji alanında önemli araştırmalar yapmıştır.
 • Balzac, V.Hugo gibi yazarların yapıtlarını Türkçeye çevirmiştir.
 • Devamlı öğrenen, öğrendiklerini akıl süzgecinden geçirdikten sonra başkalarına öğretmek için uğraşan, her düşünceye açık bir düşünürdür.

Eserleri:

 • Deneme-İnceleme-Araştırma: Bu Ülke, Kırk Ambar, Jurnal 1-2, Ümrandan Uygarlığa, Dünyanın Eşiğinde, Işık Doğudan Gelir, Kültürden İrfana, Saint Simon İlk Sosyolog-İlk Sosyalist, Hint Edebiyatı, Mağaradakiler, Bir Facianın Hikâyesi

Bu Ülke: Bu eser, Cemil Meriç’in düşüncelerinden, izlenimlerinden, duygularından, anılarından oluşan kendini anlamak ve anlatmak için kaleme aldığı, yayımlanmış ya da yayımlanmamış yazılarını kronolojik bir sıra içinde derlenmesinden oluşmuştur. Bu Ülke adlı eser, ülkemizin trajedisini anlatan önemli bir denemedir.

 

 

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

147 Yorum

1243 Sözler

26 Üye

183 Ziyaretçi