En Çok Tercih Edilen Salon Bitkileri: Aşk Merdiveni, Guzmanya ve Palmiye

Admin Tanıtım Yazıları 21.Mar.2021 16 görüntülenme 0 yorum

 

salon bitkileri

En Çok Tercih Edilen Salon Bitkileri: Aşk Merdiveni, Guzmanya ve Palmiye

İç mekan dekorasyonlarının canlı ögeleri olan salon bitkileri ile evinizin enerjisini yükseltebilir, odanın havasını tazelerken aynı zamanda yaşam alanınızı yeşilin rahatlatıcı etkisine teslim edebilirsiniz. Büyük yapraklı, sarmaşık formunda, renkli çiçekli ve daha birçok farklı türde salon çiçekleri ile ev dekorasyonunuzu tamamlayan canlı bir tercih yapabilirsiniz.

Kolay bakımları ve görsel etkileyicilikleri ile salon bitkileri içerisinde en çok tercih edilen türleri sizler için inceledik. Aşk Merdiveni, Guzmanya ve Palmiye ağacına dair çeşitli bilgileri bu yazı içerisinde bulabilir, bakımları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz

Aşk Merdiveni

Evlerin en çok tercih edilen salon bitkilerinden olan aşk merdiveni, eğrelti otu adı ile de bilinir. Küçük yapraklardan oluşan uzun yaprakları bulunan bitki, iki metreye kadar yayılabilir

aşk merdiveni

Aşk merdiveni bakımına dair bilinmesi gerekenler ise şöyledir:

●     Aşk merdiveni çok fazla ışık istemez, bitkiyi yarı gölgelik alanlarda yetiştirebilirsiniz. Doğrudan güneş ışığı alması bitkinin yapraklarına zarar verecektir. Direkt olarak güneşe maruz kalması veya yeteri kadar ışık alamaması bitkiyi kurutabilir.

●     Aşk merdiveni iç mekan bitkisidir. Soğuktan korunması gerekir. Bitki, oda sıcaklığında ideal bakım koşullarındadır. Özellikle 10 derece altına dayanıklı değildir.

●     Aşk merdiveni çiçeği yazın hafta iki, kışın haftada bir defa sulanabilir.

●     Merdiven çiçeği hava akımından korunmalıdır. Kapı, pencere önlerinde sert rüzgara maruz kalmamalı ve yaprakları farklı cisimler ile temas halinde olmamalıdır.

Aşk merdiveni besleyici topraklarda yetişir. Bitki takviyeleri ile toprağı düzenli olarak beslenmelidir

●     Aşk merdiveni çoğaltma işlemi için kök ayırma metodu kullanılır. Çoğaltmaya en uygun zaman ilkbahar dönemidir. Çoğaltma için bitki kökünden çıkarılıp kökte oluşan yeni bitki kesilerek yeni saksıya dikilir.

Guzmania

Kırmızı ve turuncu tonlu çiçekleri ile kusursuz bir güzellik sunan Guzmanya çiçeği, narin yapısı ile evlerde ve ofislerde sıklıkla tercih edilen salon bitkileri içerisinde yer alır

guzmania

Guzmanya çiçeği bakımına dair bilinmesi gerekenler ise şöyledir:

●     Guzmania çiçeğinin sulanmasında mevsim koşulları önemlidir. Yaz aylarında suya ihtiyacı arttığı için sulama haftada iki gün yapılmalıdır. Sulama esnasında suyun toprağa eşit bir şekilde ulaşması sağlanmalıdır. 

●     Guzmania hava akımından korunmalıdır. Rüzgarda kalması bitkinin sapının sallanmasına ve köklerinin hava almasına sebep olabilir.

●     Guzmanya çiçek yaprakları narindir. Bulunduğu ortamda başka cisimlerle temas halinde olmamalıdır.

●     Guzmanya çok soğukta kalmamalıdır. 15 derecenin altındaki ısı seviyesi bitki için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

●     Guzmanya çiçeği de tıpkı Aşk Merdiveni gibi köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltılır. Bu işlem için ilkbahar sıcaklığının iyiden iyiye hissedildiği zaman beklenmelidir. Nisan ve mayıs ayları Guzmania çoğaltma için uygundur.

Palmiye

Evlerde dekor olarak kullanılan mini palmiye ağaçları, hem dayanıklı hem de dekoratif salon bitkileri olmaları sebebi ile sıkça tercih edilir. İç mekanlarda yetiştirilmek üzere en çok tercih edilen palmiye ağacı türleri Areka, dağ palmiyesi Chamaedorea Elegans, Coconut palmiyesi Cocos Nucifera, Dağ Palmiyesi Long Chamadora gibi bitkilerdir.

palmiye

Palmiye ağacı bakımına dair bilinmesi gerekenler ise şöyledir:

Palmiye tropikal bir bitki olduğu için nem ve su ihtiyacı fazladır. Haftada iki defa sulama yapılabilir. Dönem dönem yapraklarına su çiselenmesi nem kazandırma açısından yardımcı olur. Sulama yapılırken toprağın nemi kontrol edilmeli ve dinlendirilmiş su kullanılmalıdır.

     Palmiye toprağının beslenmesi için sıvı gübre kullanılabilir. Gübreleme işlemi havanın ılık olduğu zamanlarda yapılmalıdır. İlkbahar veya sonbahar mevsimlerinin ilk ayları bu işlem için uygundur.

 

     Bitki farklı cisimlere temas ettiği zaman yaprak uçlarında kurumalar meydana gelir.

 

     Perdeden süzülen güneş ışığı bitki için yeterlidir. Palmiye saksısını zaman zaman çevirerek her yerin ışıktan eşit faydalanmasını sağlamanız büyüme esnasında formunu koruyabilmesi içinn önemlidir.

 

     Ev palmiyesi çoğaltmak için de birçok salon çiçeğinde olduğu gibi köklerinden ayırma yöntemi kullanılır.

 

 

Aşk Merdiveni, Guzmania ve Palmiye bitkisine ek olarak çeşitli saksı bitkileri ile iç mekanları doğa ile buluşturabilirsiniz. Siz de salonlarınızı renklendirecek ve ortam enerjisini yükseltecek salon bitkileri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz. 

 

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

147 Yorum

1243 Sözler

26 Üye

30 Ziyaretçi