Uyanış Selçuklu oyuncuları

Admin Tanıtım Yazıları 28.Eyl.2020 143 görüntülenme 0 yorum

Merhaba arkadaşlar uyanış selçuklu adı ile ekranlara gelen selçuklu devletinin uyanışını ve  o dönemlerde olan biteni ele alan yeni dizi bu gün itibariyle başlamaktadır

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin ilk bölüm tanıtım fragmanı yayınlandı. TRT'nin diğer tarih dizileri gibi bu yeni dizi de meraklılarının ilgisini çekti. Dizi 28 Eylül'de izleyiciyle buluşacak. Peki dizinin kadrosunda kimler var?

 

Gürkan Uygun – Hasan Sabbah

Gürkan Uygun – Hasan Sabbah

Uzun süredir ekranlarda görmediğimiz Gürkan Uygun  Nizârî-İsmaili Devleti'nin ve Haşhaşî fedai grubunun kurucusu Hasan Sabbah rolünü üstlenecek. 

Hasan sabbah kimdir ?

 

Mehmet Özgür – Nizamülmülk

Mehmet Özgür – Nizamülmülk

Usta oyuncu Mehmet Özgür Melikşah'ın veziri olan, Siyâsetnâme adlı kitabın yazarı olan Fars devlet adamı ve siyaset bilimci Nizamülmülk'e hayat verecek.

 

Buğra Gülsoy - Sultan Melikşah

Buğra Gülsoy

Sevilen oyuncu Buğra Gülsoy dizide 1055 1092 yılları arasında Büyük Selçuklu devletinin hükümdarlığını yapan, Sultan Alpaslan’ın oğlu olan Sultan Melikşah'ı canlandıracak.  

 

 

Osman Sonant – Andreas

Osman Sonant – Andreas

Osman Sonant da daha önce bir tarih dizisiyle karşımıza çıkanlardan. Daha önce 'Ya İstiklal Ya Ölüm' dizisinde Ali Fuat Paşa'yı canlandıran başarılı oyuncu bu dizide iseSelçuklu Devleti'nin içine sızan ve önemli kademelerde görev yapman bir ajan olan Andreas karakteriyle karşımıza çıkacak.

 

İlker Kızmaz – Arslantaş

İlker Kızmaz – Arslantaş

İlker Kızmaz daha önce birden fazla tarih dizisince rol almıştı. Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde Mustafa Kemal'i canlandıran oyuncu, Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde Sultan Melikşah’un en büyük komutanlarından biri olan Arslantaş'ı canlandıracak.

 

 

Hatice Şendil – Terken Hatun

Hatice Şendil

Hatice Şendil ise Sultan Melikşah'ın eşi Terken Hatun'u canlandıracak. Terken Hatun veya Celâliye Hatun aynı zamanda I. Mahmud'un annesidir, Batı Karahanlıların kurucusu İbrahim Tamgaç Han’ın kızıdır.

 

Ekin Koç - Ahmed Sencer

Ekin Koç

 

İsmini yine bir tarih dizisi olan Muhteşem Yüzyıl: Kösem ile duyuran Ekin Koç Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde Sultan Melikşah’ın oğlu Ahmed Sencer rolüyle karşımıza çıkaca

 

Sevda Erginci – Turna

Sevda Erginci – Turna

Önce Karagül dizisinde canlandırdığı Ayşe karakteri ile adını duyuran, ardından da Yasak Elma dizisinde canlandırdığı Zeynep karakteri ile yükselişini yaşayan Sevda Erginci dizide Ahmed Sencer'in önce sevgilisi sonra da eşi olacak Turna Hatun'u canlandıracak.

Leyla Lydia Tuğutlu – Elçin

Leyla Lydia Tuğutlu – Elçin

Güzel oyuncu Leyla Lydia Tuğutlu ise Turna Hatun'un en büyük rakibi olan ve bir şekilde saraya girmeyi başarıp Ahmed Sencer'i kendisine aşık edecek olan Elçin Hatun'u canlandıracak.

Cemal Toktaş - İmam Gazali

Cemal Toktaş   İmam Gazali

Cemal Toktaş'ı Büyük Selçuklu Devleti devrinin İslâm âlimi, filozofu, mutasavvıfı ve müderrisi İmam Gazali rolüyle izleyeceğiz.

 

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

147 Yorum

1243 Sözler

26 Üye

62 Ziyaretçi