Ya Tahammül Ya Sefer

Moderator Kitaplar 07.May.2020 19 görüntülenme 0 yorum

 

ya tahammul ya sefer

 

Mustafa Kutlu’nun Ya Tahammül Ya Sefer kitabının ana karakterlerinden bir tanesi olan Kerim, babasının ölümü üzerine Nazım Usta’nın yanında çırak olarak çalışmaya başlayan bir gençtir. Murat Bey ise, idealist bir üniversite öğrencisi olan ve kurduğu bir dernekte davasını yürütmeye çalışan biridir. Dernekte konferanslar düzenleyip dergiler çıkarır. Dernek oldukça yoğundur ve konferanslara katılım da yüksektir. Kerim, derneğin işlerine bakar ve canla başla hizmet eder.

Günün birinde her şey tersine gider ve dernek eski seyrini kaybeder. Gelen giden azalır. Konferanslara katılım yok denecek kadar azdır artık. Bu arada Nazım Usta da ölmüştür. Murat Bey, derneğin anahtarını Kerim’e vererek o da davadan çekilir. Kerim artık tek başınadır ve kendisini terk edilmiş hissederek epeyce zaman Murat Bey’in geri dönmesini bekler. Fakat isteğine kavuşamaz, Murat Bey bir daha dönmez.

Davasını bırakan yalnızca Murat Bey değildir. Bir zamanlar dava adamı olan, şimdilerin saygın profesörü bulunan Asım Bey de davasını bırakanlar arasındadır. Murat Bey Bey’in dergi çıkarmak için para bulamadığı zamanlar para toplamak için canla başla uğraşan bir genç olan Asım Bey bir nevi davasına ihanet etmiştir. Üstelik bunu bir zamanlar güzel ve zengin bir fabrikatörün kızı olan Fetanet Hanım ile evlenmek adına yapmıştır. Onunla mutlu olacağını düşünmüş ancak sıklıkla kavga edilen bir evliliği olmuştur. Fakat Asım Bey’in oğlu İlhan babasına benzemez ve babaanne ve dedesinden öğrendiği şekliyle ibadet eden, düşünen duyarlı bir genç olmuştur. Bu durum ise babası Asım Bey’in hiç de hoşuna gitmemektedir. Ramazan ayı içerisinde içkili bir düğünle Asım Bey’in kızı evlenirken, İlhan da annesinin ısrarı üzerine düğüne katılsa da yaşananlara dayanamayıp düğünü terk eder ve yurda yerleşir. Düğün sırasında Ramazan ayı olduğuna bakılmaksızın sarhoş olanlar vardır. Asım Bey oğlunu bulmakta zorlanmaz zira oğlu, babasının dava adamı olduğu zamanlarda kaldığı yurda yerleşmiştir. İlhan Murat Bey’den iş teklifi almış, onun yanında sorularına yanıt bulacağını düşünmüş ancak Murat Bey’in tavırlarını görünce hayal kırıklığına uğramıştır.

Bir diğer dava adamı olan isim ise Yunus Bey’dir. Yunus Bey şimdilerde bakanlık yapan, eski dava adamı olduğu yıllarda başörtülü olarak evlendiği eşinin başını açtıran biridir. Onun oğlu Veysel ile Asım Bey’in oğlu İlhan ile arkadaştır ve onunla ortak düşüncelere sahiptir.

Murat Bey’in ölümü üzerine Asım Bey, Yunus Bey ve Kerim cenaze namazına katılırlar. Yunus Bey ile Asım Bey ağlayarak eski günleri yâd ederler, eski günlerden bahsederler. Murat Bey’in onlar üzerinde çok emeği vardır. Pek çok gence sahip çıkmıştır. Murat Bey’in mezarı başında en çok ağlayan ise şimdilerde kunduracı ustası olan Kerim’dir. Zira Murat Bey, bir nevi Kerim’e de sahip çıkmıştır.

İlhan ile Veysel üniversiteden mezun olur. Veysel bir köye atanır. Orada evlenir ve bir çocuğu olur. İlhan ile aralarındaki bağı da koparmaz ve onu köyüne davet eder. İlhan köye gelip dostuyla çok güzel vakit geçirir. Gitme zamanı geldiğinde oradan ayrılmayı istememektedir. Veysel ona siyasete gireceğini anlatınca İlhan gülümser. Veysel İlhan’ın gülümsemesini görünce sevinir, çünkü onun olumsuz bir tepki vereceğinden endişe duymaktadır.

Veysel de babasından yolundan gidecek ve siyaset adamı olacaktır. Bu bir kısır döngü olarak nitelendirilir. Gençlik yıllarında idealist olan, dava adamı olan insanlar menfaatleri uğruna yeri gelince davasını bırakan, hatta davasını kullanan insanlara dönüşmektedir. Büyük insanların çıkmasının önündeki en büyük engel in de bu olduğu düşünülür.

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

147 Yorum

1243 Sözler

26 Üye

79 Ziyaretçi