Yağmur Beklerken Özet

Moderator Kitaplar 09.May.2020 15 görüntülenme 0 yorum

download

 

Türk edebiyatının saygın yazarlarından bir tanesi olan Tarık Buğra’nın ilk olarak 1981 yılında yayınlanan ve büyük ses getiren romanı olan Yağmur Beklerken, aynı zamanda 1992 yılında televizyon dizisi olarak da yayınlanmıştır.

Yağmur Beklerken kitabı yeni kurulan Türkiye’nin Anadolu’daki insanları nasıl etkilediğini ele almaktadır. Toplam 10 bölümden oluşan kitap 1930lu yıllarda bir Anadolu kasabasına geçer.

Romanın ilk bölümü olan Bir Açılış Töreni, kasabada açılan bir parkın açılış törenini ele alır ve törene katılanlar okuyucuya tanıtılır. İkinci bölüm olan Bir Başka Açılış’ta ise kitaptaki hikayenin de temelini oluşturan Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın şube açılışı ele alınır.

Aynı dönemde kasabada derin bir kuraklık vardır ve kuraklığın devam etmesi halk arasında da sinirlerin gerilmesine neden olur. Kasabanın su kaynakları kasabaya hakim siyasiler tarafından yandaşlara verilir ve bu da tepkilere neden olur. Yeni bir Fırkanın kurulması da bu gerilimi daha da gün yüzüne vurur.

Kitabın ana karakteri olan Rahmi aynı zamanda kasabada yaşayan bir avukattır. Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurucusu olan Kenan Bey, Rahmi’nin de partisine katılmasını ister fakat Rahmi’nin bu konuda tereddütleri vardır. Fakat Kenan Bey’in rahatsızlanmasından sonra kendisi üzerindeki emeğin hatırı olarak partiye katılmaya karar verir ve partinin belde başkanı olur.

Kasabada iki partinin olması ile birlikte ikiye bölünmeler de başlar. İki tarafta her konuda birbirlerini suçlar, yandaş olanlar diğerlerini kötülemek için elinden geleni yapar. Zaten kuraklık ile başlayan gerginlik iki partinin varlığı ile daha da artar.

Gerginlik o kadar artar ki taraflar kuraklıktan birbirlerini suçlamaya başlar. Yaklaşan seçim ile birlikte seçim çalışmaları da ayrışmayı iyice göz önüne sürer.

Belediye seçimleri çıka gelir ve seçimlerde oy sayımı sırasında usulsüzlük nedeni ile olaylar çıkar. Oy sayımının tamamlanmasından sonra seçimi yine Cumhuriyet Halk Fırkası kazanır. Rahmi Bey seçimi kaybetmiştir ve bir anda kurtarıcı olarak görünürken suçlu haline getirilir. Bunun üzerine Rahmi Bey siyasetten çekilir ve partisinden ayrılır.

Seçimden sonra kuraklık da sona erer ve her şey yatışmaya başlar. Tam bunun siyaset malzemesi olarak kullanılmaya başlaması sırasında bu kez de dolu yağar ve tarlalar zarar görür.

Yağmur Beklerken bir dönemin siyasi çekişmeleri okurlara mükemmel yansıtan bir kitaptır. Aydın bir kişinin doğal sorunlar ile medeni bir şekilde çözüm üretirken diğer taraftan siyasetin içine girmesi ile insanların siyaset nedeni ile medeniyetten ne kadar uzak bir zihin ile yaşadıklarına tanık olur ve siyasetten tamamen kopar. Okunması gereken romanlardan biri.

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.

147 Yorum

1243 Sözler

26 Üye

23 Ziyaretçi